Чудо морське. Волос

Чудо морське

Цікаве лубочне зображення і опис "чудо морское". Жодного волосу на голові, але з бородою, за спиною виріст, як жіноче пахало (віяло).

Зображення пов'язане з водою. Очевидно, що це зображення того, кого називають Волосом. "Волосу на борідку". Волосся бороди - це вода, яка тече вниз. На волоссі робиться акцент і у образах літаючих віл, русалок, ундін. Волоссям вони залоскочують. В грецькій мові слово "волос" пов'язують з водою, в Греції є порт з назвою Волос. 

А чому "чудо"? Раніше слово "чудо" на Русі мало значення "велетень", тобто під "чудо" мається на увазі велетенська грозова хмара - чудо-юдо. В казках зустрічається словосполучення  "чудо юдо риба кит". На Алтаї слово juda має значення негоди-дощової погоди.

Юда (болг. Юда, юда-вила, макед. Jуда) - у болгарській і македонській міфології міфічна істота жіночої статі, яка живе в горах, біля озера і носиться як вихор по повітрю. Аналог вили.

Спочатку слово «юда» мало різні значення: могутня, підступна, вертка, сварлива, злісна. Надалі юда стала синонімом слів вила, самовила, вила. У болгар через співзвуччя відбувалося змішання юди з Іудою, що послужило приводом для виділення її в самостійну фігуру фольклору.

Юда обплутує своїм довгим волоссям, як сіткою.

"Димна (туманна) Йуда - стара, яка вбиває дітей і будує свій будинок їхніми кістками. Але постать Димної Йуди також можна розглядати як метафору життя. Врешті-решт, коли життя закінчується, ми всі закінчуємось і стаємо кістками ..
Згідно з народними казками, фея Димна Йуда, яка жила на горі Влайна, Піянечко (Македонія), попросила людей, які там жили, дати трьох чоловіків, три жінки та троє дітей, щоб не кидати прокляття всім. Але оскільки люди відмовлялися і хотіли подарувати золоті монети швидше, ніж живих людей, розлючена фея побудувала місто зі 100 холостяків і 100 дів." - пишуть македонці.

Смисл не в тому, щоб молитися на чудо юдо, а в тому, щоб усвідомлювати логіку міфа, щоб ніхто не міг маніпулювати словами і поняттями. У давнину одне і те ж поняття називалося різними іменами для виокремлення і наголошенні на окремих атрибутах явища, яке вшановується.

А з приводу євреїв. За однією з версій, в яку багато хто вірить, вони - нащадки рабів Римської імперії, у яких не було ні роду, ні племені, ні міфології. Навіть їх мова - суміш арабської і німецької мов. Аналітики історії вважають, що вони просто взяли і придумали все з нуля, придумали історію і міфологію, використовуючи сакральні слова етносів, з якими контактували.

 

Наталія Толстіхіна

Допомога сайту 5168755434898421

 

 

Blue Flower

2022  Інша Україна. Нова українська національна ідея